тема на броя: Психологически характеристики на чакрите и гуните
с Теменуга Стайкова
Всяка чакра е чувствителна към нашите мисли, околната среда, хората с които общуваме, както и от състоянието и баланса на останалите чакри.
Йога за третата младост
с Юлиана Василева
След определена възраст животът на мнозина се определя от заболяванията на тялото и дните се изпълват с тъга и самота. Комплексната наука за живота йога дава възможност на всеки да помогне сам на себе си, променяйки нагласата си към света и отношението към своето тяло.
Бхакти йога
с Елия Аличкова
В Бхакти йога чрез сърцето индивидуалното съзнание се разширява до Върховно съзнание, до Свръхсъзнание. Това е път не само за хора с религиозна насоченост. Търсенето на абсолютната реалност е път, изминат и от много представители на научния свят.
Кое поражда болестите на физическо и психическо ниво
с Анна Павлова
Според йога всички болести са резултат от неправилното разпределение на праната в нашите обвивки – кошите. Тялото ни е безсилно без жизнена енергия, а с практикуването на асани и дихателни техники ние работим главно с нея и така го лекуваме от сомато-психична гледна точка.
Цикълът на материалното творение
с Veda House
Смята се, че всичко в този свят в своето най-фино ниво на съществуване е трептене или вибрация. Чрез силата на зука ОМ (елементът етер или пространство), чиято вибрация се смята за първия звук в сътворението, се проявяват последователно въздухът, огънят, водата и земята.
Интервю с Пракаш
въпроси: Десислава ел Хаким
Пракаш е роден в Северна Индия в семейство на пандит, но от 10 години живее в София. Води практики по Ащанга йога.
Между полюсите на противоположностите
с Любомир Розенщайн
Нашият свят е фокусиран върху извършването на действия – в западната цивилизация активността се отъждествява с успех, богатство и напредничавост, докато пасивността е признак на леност, глупост и изостаналост. Това ни принуждава да сме постоянно “под пара”, за да оцелеем и да не бъдем изхвърлени от обществото.
За вкусовете на храната и емоциите
с Чандраканти Даси
Аюрведа дефинира шест основни вкуса – кисел, сладък, солен, лютив, горчив и стипчив. Те се определят от съчетанието на петте груби материални елемента в хранителните продукти и билките.
Храната като лекарство
с Ямуна
Една книга промени представата на хиляди хора за храната и се превърна в абсолютен бестселър – това е Китайското изследване на д-р Колин Кембъл. Ню Йорк Таймс я нарече „най-пълното и обемно изследване, правено някога, за връзката между храненето и рискът от заболявания“.
Същност и принципи на творческата визуализация
с Тинка Митева
Творческата визуализация е техника за използване на въображението за материализиране на нашите мечти за любов, личностна реализация, здраве, благоденствие. Творческата визуализация е енергия, която – независимо дали съзнаваме или не – присъства във нашето ежедневие.
практика: Поздрав към Слънцето
с Александра Вукашинович – Шалиграм
Серията асани представлява комплекс от дванадесет пози с положително въздействие на всички нива – физическо, психическо, духовно и умствено. Суря Намаскар отпуска, изтяга, масажира и тонизира всички стави, мускули и вътрешни органи и по този начин стимулира и балансира всички системи в тялото.